Rozdělení klimatizací

Domů » Rozdělení klimatizací

Rozdělení klimatizací

Typů klimatizací je poměrně velké množství a liší se způsobem fungování, instalace a dalšími parametry. Rozumíme tomu, že orientovat se v této oblasti není jednoduché, proto jsme pro vás připravili přehled, ve kterém naleznete jednotlivé klimatizace a jejich druhy v přehledných kategoriích.

TYP VNITŘNÍ JEDNOTKY DLE UMÍSTĚNÍ

Vnitřní jednotky klimatizací je potřeba někam umístit. Tímto způsobem dále vnitřní jednotky také dělíme. Každá varianta má pak svá specifika a je charakteristická pro využití v určitých typech objektů.

 

Nástěnné klimatizace

Jednou z nejčastějších variant u většiny místností jsou právě nástěnné klimatizace. Princip spočívá v zavěšení jednotky na stěnu. Toto řešení je charakteristické relativně jednoduchou instalací a nízkou náročností na provoz i údržbu. Tento typ klimatizací je určen nejen ke chlazení, ale také vytápění.

Většina klimatizací má také funkci vysoušení, což v praxi zajistí stálé parametry daného prostoru. Princip fungování nástěnných klimatizací je stejný, jako tomu je u všech klimatizačních jednotek. Klimatizační zařízení nasává teplý vzduch zevnitř, následně se ochladí s chladivem a přebytečné teplo je uvolňováno vnější jednotkou.

 

Podstropní klimatizace

Podstropní klimatizace jsou podobným řešením, jako tomu je v případě nástěnných klimatizací, oproti nim je ale chladící jednotka umístěna pod stropem (resp. ve stropě). Zařízení nasává vzduch ze spodní části, ve které nalezneme nasávací mřížku s antibakteriálním filtrem. Vzduch je pak vyfukován dopředu, přičemž vzduchové lamely umožňují nastavení proudění vzduchu horizontálně i vertikálně.

 

Mezistropní klimatizace

Kanálové neboli mezistropní klimatizace jsou obvykle zabudovány do podhledů, stropů, eventuálně sousedních místností. Samotná distribuce chladného vzduchu je pak zajištěna pomocí vzduchotechnických rozvodů, které ústí přímo do klimatizovaného prostoru.

 

Kazetové klimatizace

Poměrně častým řešením ve větších prostorách bývají kazetové klimatizace. Využíváme je tam, kde se nachází stropní podhledy, tedy nejčastěji právě v komerčních objektech. Kazety jsou nejčastěji čtvercového tvaru a jsou konstruovány tak, aby je bylo možné co nejsnáze nainstalovat i provozovat při zachování dokonalé čistoty a optimálních podmínek v místnosti.

 

Klimatizace VRF

Název tohoto systému klimatizací pochází z anglické zkratky VRF (Variable Refrigerant Flow), tedy systém s variabilním prouděním chladiva. Je nejvhodnější pro klimatizování výškových, případně prostorově rozlehlých budov, kde jsou kladeny požadavky na osazení více vnitřních jednotek a také s ohledem na členitost jednotlivých místností.

Velmi často se v tomto případě předpokládá napojení na vyšší řídicí systémy budov, což umožňuje jejich měření a regulaci.

 

Centrální klimatizace

Tento typ klimatizací je alternativou nástěnných a stropních klimatizací. Využití nalezne ve velkých budovách, jelikož jde o centrální klimatizaci pro více místností. Ve většině případů se jedná o administrativní prostory nebo prodejnu, přičemž na jednu venkovní klimatizační jednotku můžeme napojit až 16 vnitřních jednotek.

Kromě samotného chlazení umožňují centrální klimatizace také vytápění na principu tepelného čerpadla vzduch/vzduch.